Egzaminy na prawo jazdy – nowe zasady – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Egzaminy na prawo jazdy – nowe zasady

1 stycznia 2020 r. weszły w życie zmiany dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy. Mają dogodzić tak egzaminatorom, jak i kursantom. Modyfikacje są kosmetyczne, ale dość istotne. Na czym polegają?

Punktualny kursant

Dotychczas atmosferę w siedzibach WORD-ów można było ciąć nożem, bo rzesze kandydatów na kierowców w napięciu oczekiwały na swoją kolej. Egzamin, zarówno praktyczny, jak i teoretyczny będzie od teraz odbywał się o konkretnej godzinie, wyznaczonej przez biuro obsługi klienta i zapisanej na zaświadczeniu. Dzięki temu kursant uniknie długiego i uciążliwego czekania w kolejce. Maksymalny czas oczekiwania na egzamin to 15 minut. Jeśli kursant się spóźni, to automatycznie nie zdaje egzaminu. Z wyznaczonego terminu można natomiast zrezygnować najpóźniej dwa dni przed nim. Modyfikacja ma nie tylko skrócić czas oczekiwania, ale przede wszystkim ma ograniczyć u kursantów stres – główny czynnik porażek. Ma więc przyczynić się do wyższej zdawalności.

Rzetelny egzaminator       

Ministerstwo Infrastruktury tłumaczyło wprowadzenie zmian koniecznością likwidacji oczekiwań narzucanych egzaminatorom przez ich pracodawców. Te bowiem wiązały się nierzadko z obowiązkiem przeprowadzania sporej liczby egzaminów w ciągu jednego dnia. Dlatego w nowych przepisach znalazła się kolejna ważna modyfikacja. Od tego roku egzaminator ma możliwość spokojnej i dokładniejszej oceny umiejętności kandydata na kierowcę. Może on przeprowadzić maksymalnie dziewięć egzaminów w ciągu jednego dnia, a każdy z nich ma trwać nie więcej niż 50 minut. W sytuacjach losowych dopuszczono zwiększenie liczby egzaminów do dziesięciu. Takimi wyjątkami są nagła nieobecność egzaminatora, za którego trzeba wykonać zaplanowaną pracę, nieobecność osoby zapisanej na egzamin oraz niesprzyjające warunki pogodowe i sytuacje drogowe, które przełożą się na konieczność wydłużenia czasu trwania egzaminu. Całkowity czas pracy egzaminatora nie może jednak trwać dłużej niż 8 godzin. Zmiana ta ma odciążyć egzaminatorów i pozwolić im skoncentrować się na rzetelnej ocenie umiejętności kursanta.

Więcej pytań

Na tym nie koniec zmian. Od marca 2020 r. w trakcie części teoretycznej kandydaci na kierowców zostaną zapytani o kwestie związane z korytarzem życia i tzw. jazdą na suwak. Pierwsze pytanie wiąże się z ustawieniem pojazdów w korku w taki sposób, by służby ratunkowe miały między nimi swobodę przejazdu. Drugie dotyczy zasady określającej pierwszeństwo naprzemiennego przejazdu samochodów w sytuacji, kiedy kończy się pas ruchu. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło dać czas przyszłym kierowcom na zapoznanie się z nowymi zasadami, a nowe pytania mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zmiany na lepsze?

Czy nowe przepisy wpłyną na wyższy odsetek zdawalności? Ta jest przecież w Polsce bardzo niska. Średnia pozytywnie zakończonych egzaminów na prawo jazdy wyniosła w 2018 r. zaledwie 35%. Taki wynik nie zachęca kandydatów na kierowców. Pokazują to zresztą liczby: w 2019 r. wydano 360-370 tys. uprawnień do kierowania pojazdami, czyli o około 50 tys. mniej w stosunku do roku poprzedniego. Dla porównania, w 2017 i 2016 r. wydano kolejno 414 i 453 tys. uprawnień. Eksperci zwracają uwagę, że jest to trend charakterystyczny tak dla Europy, jak i Stanów Zjednoczonych. Ma on związek z niżem demograficznym i poprawą jakości komunikacji zbiorowej. Spadająca liczba kandydatów na kierowców jest jednak problemem dla WORD-ów, bo oznacza mniejsze wpływy.

 

Zmiany w przepisach były potrzebne. Jest jednak jedno “ale”. Zgodnie z zamysłem Ministerstwa Infrastruktury zmiany te przyczynią się do niwelacji kolejek. Jeśli jednak wierzyć światowym trendom, tych może za kilka lat wcale nie być. Wojewódzkie Ośrodku Ruchu Drogowego w tej sytuacji będą musiały ograniczać koszty działalności, a tymczasem nowe przepisy mogą wiązać się z koniecznością zatrudnienia większej liczby egzaminatorów.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl