Design: Poznaj skodowe ciekawostki! – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Design: Poznaj skodowe ciekawostki!

Do końca lat dziewięćdziesiątych Skodę postrzegano jako solidną markę produkującą dobre samochody, jednak niektórzy zarzucali jej brak wyrazistości. Na szczęście obecnie nie da się tego powiedzieć o czeskim producencie – każdy model firmy wyróżnia się swoim wyglądem, dzięki czemu z daleka można rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie ze Skodą. Z czego to wynika i co się na to składa? Dowiecie się tego z naszego najnowszego tekstu.

Agresywniejsze rysy i dużo geometrycznych kształtów – to z tym kojarzy się obecnie Skodę. Niektórzy są wręcz zdania, że marka nie zmienia za wiele w ostatecznym wyglądzie swoich samochodów, delikatnie modyfikując szkice koncepcyjne. To właśnie dlatego każdy z aktualnie dostępnych modeli wyróżnia się na drodze. Kierunek ten widać we wszystkich ostatnich autach koncepcyjnych, począwszy od Skody Vision D, która jest wyraźnie podobna do Rapida, przez Vision C, będącą kolejnym wcieleniem dobrze znanego Superba, aż po Vision S, czyli wczesną wersję Kodiaqa.

Świetnie porównanie tych wszystkich modeli możecie znaleźć tutaj.

Od ogółu do szczegółu

Na prezencję Skody mają również duży wpływ detale. Ot, chociażby wygląd świateł we wszystkich modelach – ich charakterystyczna ciosana forma jest zainspirowana czeską tradycją wytwarzania szkła i kryształów, która sięga aż XIV wieku. Same bryły aut czerpią wiele z kubizmu, który w dużym stopniu wpłynął na czeską architekturę.

Wprawne oko dojrzy także odwołania do dziedzictwa marki, która już od dziesiątek lat wpływa na motoryzacyjny krajobraz tej części Europy: widoczne w logotypie, którego zarys cały czas jest taki sam, czy w stopniowej ewolucji takich integralnych elementów samochodu, jak drążek skrzyni biegów czy kierownicę.

Skoda nieraz wygrywała różnego rodzaju konkursy projektowe – jednym z najważniejszych osiągnięć w historii firmy jest kilkukrotne zdobycie Red Dot Award za projekty Skody Rapid Spaceback, Octavii Combii i Kodiaqa. Oprócz zdobywania nagród, marka przykłada rękę również do nagradzania innych: od 2011 roku Skoda projektuje trofea dla zwycięzców słynnego wyścigu kolarskiego Tour de France.

Czeski producent stara się mieć rękę na pulsie – to dlatego od kilku lat zaprasza do siebie studentów, którzy mają zaprojektować na bazie istniejącego modelu zupełnie nowy samochód. Pisaliśmy niebawem o Sunroqu, bo nie da się ukryć, że ta wersja cabrio popularnego SUV-a jest czymś zupełnie zaskakującym, a jednocześnie nadzwyczaj pięknym.

Ludzie, dzięki którym aktualne modele Skody wyglądają tak nowocześnie, to też rzecz warta uwagi. Począwszy od Olivera Stefaniego, szefa biura projektowego marki, który wcześniej pracowała dla Volkswagena, gdzie odegrał kluczową rolę w rozwoju m.in. takich modeli, jak: up!, Polo, Jetta czy Tiguan, przez koordynatorkę kolorystyki i wykończenia, Andreę Jensen (wcześniej pracowała dla Volkswagena i Seata) aż po Věrę Vasicką, nadzorującą kwestię lakierów nadwozia (!). To tylko drobna część ekipy odpowiadającej za najdrobniejsze szczegóły wyglądu i wyposażenia poszczególnych pojazdów – odpowiedzialność, która na nich spoczywa jest ogromna!

Uwielbiamy zagłębiać się w meandry skodowych ciekawostek – mamy nadzieję, że dzięki temu wpisowi zainteresowaliście się trochę bardziej tym, jak obecne modele marki się prezentują!

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl