Kodiaq i Karoq – sprawdzamy różnice, które dzielą te dwa SUV-y – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Kodiaq i Karoq – sprawdzamy różnice, które dzielą te dwa SUV-y

Kodiaq i Karoq to nadal dla Ciebie ten sam samochód na ulicy? Przyszedł czas, żeby postawić grubą kreskę pomiędzy nimi i pogodzić się ze znaczącymi różnicami dzielącymi te dwa modele.

Kodiaq miał swoją premierę we wrześniu 2016. roku, jako pierwszy SUV Skody, Karoq po raz pierwszy pojawił się na rynku prawie rok później, a dokładnie w lipcu 2017. roku. Nie ukrywamy, że Karoq bazuje na budowie i stylistyce Kodiaqa. Oba modele zbudowane zostały na tej samej płycie podłogowej MQB, na której stworzony został również SEAT Ateca i Volkswagen Tiguan. Karoq i Kodiaq nie różnią się zaawansowaniem technologicznym (dysponują tak samo skonstruowanym napędem 4×4)i są też podobne pod względem wizualnym. Prawdą jednak jest to, że Kodiaq jest masywniejszy i poważniejszy od swojego “młodszego brata”, który ma dynamiczniejszy design.

 

Wymiary Kodiaq

Wymiary Karoq

Gabaryty to zasadnicza różnica dla klienta

Rozmiary Kodiaqa znacząco przewyższają rozmiary Karoqa, jest od niego dłuższy o 315 mm, szerszy o 39 mm oraz wyższy o 71mm. Różnica w rozstawie osi tych modeli wynosi 161mm na korzyść Kodiaqa. Dzięki większym gabarytom, Skoda Kodiaq posiada bagażnik o pojemności aż 720 l, Karoq oferuje “tylko 521 litrowy” bagażnik. Różnica wynosi więc aż 199 l, a gdy złożymy siedzenia wzrasta do 470 l. Dzięki swoim imponującym wymiarom Kodiaq występuje w wersji siedmioosobowej (Karoqa nie spotkamy w tej wersji).

Porównanie bagażników
                             (Karoq góra, Kodiaq dół)

Oferty silnikowe i osiągi są mocno zróżnicowane

Większość różnic w ofercie silnikowej pomiędzy dwoma SUV-ami Skody wynika z faktu, że mniejszy z nich pojawił się później na rynku. Dlatego też oferta Kodiaqa posiada szerszy wachlarz silników, kończąc na wersjach 2.0 TSI 4×4 lub 2.0 TDI 4×4 (odpowiednio 180KM lub 190 KM mocy). Decydując się na zakup Karoqa musimy zadowolić się silnikiem o maksymalnej pojemności 2.0 TDI 4×4 i mocy 150KM (to jedyny silnik który pojawia się w obu pojazdach). Porównując osiągi trzeba mieć na uwadze ciężary zestawianych aut, dlatego zaleca się przeanalizować stosunek mocy do masy poszczególnych parametrów silników. Podsumowując, Karoq konkurujący w lżejszej klasie SUV-ów niż Kodiaq, wypada dużo korzystniej w stosunku mocy do masy podczas konfrontacji silników TSI oraz TDI. Wersja 1.5 TSI mniejszego auta z tego duetu okazuję się być dynamiczniejszym rozwiązaniem dla klienta, niż jakikolwiek inny Kodiaq.

Porównanie cen, czyli 10 tys. zł różnicy na starcie

Na zakończenie warto spojrzeć na aspekt, który jest najczęściej kluczowym czynnikiem determinującym zakup samochodu przez klienta. Cenniki obu modeli wywołują głośne dyskusje, ponieważ najtańszy Karoq dostępny jest już od 88 750 zł, a Kodiaqi zaczynają się od 98 350 zł. Porównując oba auta w bogatszej wersji wyposażeniowej style różnica kształtuje się już na poziomie 20 tys. zł.

Który model wybrać

Podjęcie decyzji o zakupie nie jest proste. Przede wszystkim należy zastanowić się do czego ma nam służyć nowy nabytek. Jako samochód do poruszania się po mieście proponujemy Karoqa, który jest mniejszy i bardziej zwrotny. W przypadku dalszych wypraw rodzinnych sugerujemy kupić Kodiaqa. Dla głodnych wrażeń z jazdy po drogach nieutwardzonych również doradzamy większego SUV-a.

Porównanie Kodiaqa i Karoqa w pigułce:

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl