Skoda Octavia ma już 60 lat! Poznaj historię jej transformacji – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Skoda Octavia ma już 60 lat! Poznaj historię jej transformacji

Ten niezwykle popularny kompakt marki jest obecny w salonach od 1996 roku. Ta data nie oznacza jednak zupełnych początków wspomnianego modelu. Jego historia zaczyna się bowiem w roku… 1959!

Sześćdziesiąt lat temu czeska firma postanowiła stworzyć następcę popularnego dwudrzwiowego sedana, jakim był model 440. W efekcie powstało małe rodzinne auto Skoda Octavia. Na rynku była dostępna w dwóch wariantach: jako dwudrzwiowy sedan, tak jak poprzednik, oraz w postaci trzydrzwiowej wersji kombi.

I generacja

Sama nazwa Octavia wzięła się od numeracji, był to ósmy model wprowadzony do sprzedaży i produkcji po drugiej wojnie światowej. Było to także odejście od dotychczasowego cyfrowego nazewnictwa w stronę jednowyrazowych fraz. Pierwsza, historyczna wersja Octavii była produkowana do 1971 roku.

II generacja

Kilkanaście lat później, w 1989 roku, Skoda po raz pierwszy zaczęła rozważać powrót do nazwy Octavia. Wspomniane miano miał otrzymać pierwszy model zaprojektowany w całości przez Volkswagena. Koncepcyjne szkice auta pojawiły się w roku 1992, jednak premiera nowej Octavii miała miejsce w 1996 roku. W 1998 roku zaprezentowano światu wersję kombi, a dwa lata później model przeszedł delikatny facelifting. Co ciekawe, tę generację Octavii przez pewien czas produkowano w poznańskiej fabryce Volkswagena!


Druga współczesna generacja Octavii pojawiła się w salonach w 2004 roku, jednak jej pierwsze wcielenie było produkowane aż do roku 2010! Odświeżona Octavia opierała się na platformie PQ35, która została wykorzystana również w przypadku wielu innych kompaktowych wozów grupy VAG. Również druga generacja doczekała się faceliftingu, który nastąpił w roku 2008 – w tym wcieleniu model był produkowany aż do 2013 roku.

III generacja

W grudniu 2012 światło dzienne ujrzała trzecia, obecna generacja Octavii – oficjalna premiera odbyła się w muzeum marki w miejscowości Mlada Boleslav, natomiast do salonów model trafił w lutym 2013 roku. Także to wcielenie wozu doczekało się delikatnej korekty wyglądu, która nastąpiła w październiku 2016 roku. Zmieniono wówczas między innymi reflektory, które zostały upodobnione do tych obecnych w Kodiaqu.

Zmiana segmentu 

Nikogo nie powinno dziwić to, że z każdą generacją Octavia nieco rosła, stopniowo przeskakując z segmentu C do segmentu D: pod względem rozmiarów trzeciemu wcieleniu Octavii bliżej jest do pierwszego Superba, niż do swojej poprzedniczki z lat dziewięćdziesiątych.

Niezależnie od wielkości auta, nie da się ukryć, że Octavia była i jest jednym z tych modeli w historii marki, które sprawiły, że czeski producent znajduje się tak wysoko we wszystkich rankingach sprzedaży. Mamy zatem nadzieję, że kolejne generacje Octavii będą takim samym sukcesem rynkowym, jak wszystkie dotychczasowe wcielenia!

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl