Jak to jest z tą elektromobilnością w Polsce? – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Jak to jest z tą elektromobilnością w Polsce?

Zarówno producenci samochodów, jak również zarządcy miast starają się wprowadzać w życie różnego rodzaju rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie negatywnych konsekwencji, jakie niesie ze sobą transport indywidualny. Jak wygląda obecnie sytuacja oraz co zmieni się pod tym względem w najbliższych latach?

Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest elektromobilność. To ogół zagadnień, problemów i rozwiązań, które są związane z korzystaniem z pojazdów o napędzie elektrycznym. Pod tym pojęciem kryje się zatem kwestia technologii, infrastruktury czy eksploatacji, ale także wszelkie zagadnienia natury prawnej czy społecznej.

Pojazdy elektryczne są postrzegane jako te, które wpływają w pozytywny sposób na środowisko. Poza oczywistym wykorzystaniem energii elektrycznej jako źródła zasilania, chodzi tutaj o niewytwarzanie spalin, a co za tym idzie, minimalizowanie ilości szkodliwego smogu, który jest obecny niemal w całym naszym kraju.

Plan Rozwoju Elektromobilności

W Polsce Plan Rozwoju Elektromobilności został przyjęty w marcu 2017 roku i zakładał podział na trzy fazy, w których miały powstać regulacje prawne i infrastruktura, a w ostatniej fazie (lata 2020-2025) rynek ma stopniowo przestać korzystać z państwowego wsparcia. Przemysłowy Instytut Motoryzacji jeszcze w zeszłym roku informował, że na tle Unii Polska nie wygląda za dobrze pod względem liczby elektrycznych samochodów na naszych ulicach. Stopniowo rozrasta się jednak sieć punktów ładowania aut z napędem elektrycznym, w tym roku ma wystartować – przewidziany we wcześniej wspomnianym Planie Rozwoju Elektromobilności – Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, który będzie wspierać wszelkie inwestycje i projekty związane z autami napędzanymi w inny sposób, niż za pomocą silników na olej napędowy lub benzynę.

 

Dofinansowania

Wspomniany Fundusz zakłada, że dopłata do auta elektrycznego może wynieść nawet 36 tysięcy złotych! Wśród specjalistów pojawiają się również głosy, że sytuację na polskim rynku sprzedaży aut elektrycznych mogłoby poprawić wprowadzenie prawa do odliczenia VATu przez przedsiębiorcę przy finansowaniu osobowego auta elektrycznego. Ostatnie dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców mówią, że w roku 2018 Polacy zarejestrowali niemal 1200 aut elektrycznych, z czego 63% tej liczby stanowią pojazdy firmowe. Taki odsetek nie powinien jednak nikogo dziwić, ponieważ już od lat większość sprzedaży samochodów w Polsce napędzają zakupy flotowe.

Powszechnie uważa się, że elektromobilność jest przyszłością, jeśli chodzi o transport indywidualny, jak i transport miejski. Swoje stacje ładowania chce uruchomić nawet gigant paliwowy, jakim jest PKN Orlen. Poszczególni producenci samochodów też zapowiadają, że w najbliższych latach w ich ofercie pojawią się nowe modele elektryczne. Kolejnym zwiastunem “elektryków” w naszym kraju są pierwsze szkolenia urzędników (m.in. w Tychach i Krakowie), dzięki którym wprowadza się Ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych w życie.

 

Wizja przyszłości

My też jesteśmy zdania, że auta z napędem elektrycznym stanowią przyszłość motoryzacji, stąd jesteśmy niezwykle ciekawi, jak będzie się rozwijać ten segment polskiego rynku – korzyści, jakie niosą ze sobą takie wozy są niebagatelne i zauważalne. Czy spełnią się przewidywania, że do roku 2030 w Polsce będzie milion aut elektrycznych? Czas pokaże.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl