Zaskakujące przepisy drogowe w innych krajach Europy – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Zaskakujące przepisy drogowe w innych krajach Europy

Powroty z majówkowych wyjazdów już za nami. Niektórzy wybrali ulubione miejsca w Polsce, inni wyruszyli samochodami do krajów europejskich, by tam spędzić te pierwsze dni maja. Kiedy jednak wyjeżdżamy za granicę, musimy mieć świadomość przepisów drogowych panujących w obcych krajach. Te ostatnie potrafią budzić respekt, przerażać, a czasem nawet śmieszyć.

Trend na CB radia przemija

Jak Polska długa i szeroka, jeszcze niedawno kierowcy masowo korzystali z radia CB. Entuzjaści takich urządzeń powinni jednak zdawać sobie sprawę, że w niektórych krajach europejskich CB jest całkowicie zakazane i karane mandatem. Wyłączyć je powinniśmy w Austrii oraz Irlandii Północnej, a jeśli chcemy z nich korzystać na terenach Szwajcarii, Szwecji czy Hiszpanii, to powinniśmy posiadać na to pozwolenie. Na polskich drogach antena radia CB jest już jednak rzadkością, a kierowcy coraz częściej zamieniają ją na popularne aplikacje na smartfony, które ostrzegają ich o fotoradarach. W taką opcję wyposażona jest też część nawigacji samochodowych. Ustawodawcy niektórych europejskich krajów postawili jednak ukrócić i takie poczynania. Wjeżdżając do Szwajcarii musimy zapomnieć o naszych nawykach z polskich dróg, ponieważ jeśli zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku przez policję, to będziemy im musieli oddać nasz smartfon lub nawigację.

 

 

Ostre przepisy w krajach skandynawskich

Kraje skandynawskie słyną z rygorystycznych przepisów drogowych i kierowców, którzy gorliwie je przestrzegają. Mają jednak ku temu powody, ponieważ w Szwecji za dwukrotne przekroczenie prędkości funkcjonariusze mogą skonfiskować nasze auto. Wystrzegajmy się zatem namiętnego przyciskania pedału gazu na szwedzkich drogach i bierzmy przykład ze Szwedów. Równie zaskakujący dla Polaków przepis panuje w Danii. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że fotel i lusterka raz ustawione, mogą nam służyć miesiącami. Tymczasem w Danii czynność tę należy powtarzać za każdym razem, kiedy wsiadamy za kółko. Powinniśmy zatem przed uruchomieniem silnika sprawdzić, czy wszystko właściwie działa i jest odpowiednio ustawione. Kontrola lusterek, świateł i fotela to jednak nie wszystko. Obowiązkiem kierowcy jest także sprawdzenie, czy nic albo nikt nie znajduje się pod podwoziem.

 

 

A co słychać w krajach południowoeuropejskich, do których Polacy tak chętnie podróżują?

Podczas wycieczki do Hiszpanii warto wyposażyć się w zapasowy trójkąt ostrzegawczy i okulary. Dlaczego? W przypadku awarii lub wypadku na iberyjskiej drodze powinniśmy oznaczyć miejsce dwoma trójkątami ostrzegawczymi – z przodu i z tyłu. Warto zatem mieć jeden w zapasie. Osobom, które w prawie jazdy mają wpisany wymóg prowadzenia auta w okularach przyda się także dodatkowa ich para, wymagana przez hiszpańskie prawo. Warto także wiedzieć, że jeśli podróżujemy z dziećmi, to w Hiszpanii możemy zapomnieć o zabawianiu ich w trakcie jazdy filmami. Nie wolno tam korzystać w samochodach z odtwarzaczy multimedialnych. Jeszcze bardziej zaskakujący z naszego punktu widzenia przepis panuje we Włoszech, gdzie nie można mieć włączonej klimatyzacji podczas postoju z pracującym silnikiem. W tym ciepłym kraju klimatyzacje pracują na najwyższych obrotach, a przepis ten ma na celu ograniczenie poziomu emisji spalin.

Kiedy planujemy wyjazd za granicę dobrze jest zapoznać się z przepisami panującymi w krajach, przez których teren będziemy podróżować. To istotne, ponieważ od 2015 r. jeśli złamiemy przepisy w krajach Wspólnoty, to możemy spodziewać się mandatu, a te płacone w Euro są znacznie wyższe od naszych. Warto zatem nie dać się zaskoczyć nawet najbardziej absurdalnym europejskim przepisom ruchu drogowego.

 

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl