Oleje silnikowe – czym się różnią i jaki wybrać? – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Oleje silnikowe – czym się różnią i jaki wybrać?

O silnik – serce naszego samochodu – powinniśmy dbać właściwie. Tylko wtedy będzie nam służył długo i niezawodnie. Warunkiem podstawowym właściwej pracy i żywotności jednostki napędowej jest regularna wymiana i kontrola stanu oleju. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych jednostek smarnych, a ich ilość może przyprawić o zawrót głowy. Jak spośród nich wybrać ten jeden, właściwy dla naszego silnika?

Olej pełni szereg ważnych funkcji

Jego głównym zadaniem jest smarowanie silnika spalinowego. Zmniejsza tarcia i opory pomiędzy współpracującymi w wysokiej temperaturze elementami i dzięki temu ogranicza ich zużycie. Chłodzi przy tym te części i chroni je przed korozją. Uszczelnia ponadto przestrzeń między tłokami i ściankami cylindrów oraz oczyszcza silnik z resztek, które powstają wskutek procesu spalania. Bez niego zatem prawidłowa praca silnika jest niemożliwa.

 

Wymiana to podstawa

Każdy kierowca, który chce dbać o silnik swojego samochodu, musi pamiętać o regularnej wymianie oleju. Kryterium są w tym przypadku przejechane kilometry (15 tys.) lub czas (1 rok). Wymiany można dokonać w autoryzowanej stacji, warsztacie samochodowym lub samemu. Ważne, by powierzyć to osobom, które będą wiedziały jaka jednostka smarna zalecana jest dla naszego pojazdu. Warto przy tej czynności wymienić także filtr olejowy właściwy dla modelu i typu silnika.

W czym tkwią różnice?

Dostępne na rynku oleje możemy podzielić według kilku kryteriów. Są wśród nich:

  • rodzaj użytej bazy (mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne, stosowane we wszystkich modelach Škody od 1996 r.),
  • jakość (API, ACE i normy fabryczne producentów),
  • sezonowość (jednosezonowe i wielosezonowe, dostosowane do niskich i wysokich temperatur, stosowane we wszystkich Škodach),
  • lepkość (określa ona zachowanie oleju silnikowego w danej temperaturze).

 

 

Specyfikacja producenta

Najważniejszą kwestią, która powinna zdecydować o naszym wyborze, jest specyfikacja producenta. Wielu producentów, w tym także Škoda, stosuje własną specyfikację oleju silnikowego. Informację jaką jednostkę smarną należy wlewać do silnika znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Co jednak w sytuacji, gdy jej nie posiadamy (bo np. nie otrzymaliśmy jej od poprzedniego właściciela auta)? Wówczas warto skorzystać z wyszukiwarek internetowych, w których wystarczy wpisać markę auta, model, rocznik, pojemność silnika i rodzaj paliwa.

Który olej wybrać?

Dbanie o silnik samochodu to nie tylko regularna wymiana oleju. To także wybór odpowiedniego produktu, zgodnego ze specyfikacją producenta. W sklepach, także internetowych, znaleźć możemy jednak wiele nieoryginalnych olejów, które swoją etykietą potrafią zwieźć kierowców. Dlatego dla silnika swojej Škody wybieraj oryginalny, dedykowany produkt. Wówczas będziesz mieć pewność, że pochodzi ona od producenta, który przecież najlepiej zna swoje silniki.

Wybierz to, co najlepsze

Skład, właściwości i jakość oryginalnego oleju Škoda zapewniają dłuższą żywotność silnika. Pozwalają także zwiększyć interwały pomiędzy kolejnymi wymianami przy jednoczesnym utrzymaniu jakości smarowania podzespołów. Warto także wymieniać olej w Autoryzowanych Stacjach Obsługi Škoda, ponieważ wówczas mamy pewność, że mechanicy zapewniają nam fachową wymianę i wlewają do naszego silnika odpowiedni produkt. Co ważne, wymiana oleju w ASO jest rejestrowana w książce serwisowej i tworzy pozytywną historię serwisową, która podnosi wartość samochodu przy jego ewentualnej sprzedaży.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl