Rodzaje napędów elektrycznych i różnice między nimi – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Rodzaje napędów elektrycznych i różnice między nimi

Historia silników elektrycznych sięga lat 30. XIX wieku. Pierwsze auta elektryczne powstały 50 lat później i około 1900 roku przeżywały swój “złoty wiek”. Szybko jednak przegrały z tańszymi w produkcji i eksploatacji napędami spalinowymi. Dziś “elektryki” powracają i szybko stają sie codziennością kierowców, którzy mają w czym przebierać. Jednak by wiedzieć, co wybrać, trzeba znać rodzaje napędów elektrycznych. Co oznaczają skróty BEV, HEV, PHEV, E-REV, FCEV? Wyjaśniamy.

Istota elektryków

W przeciwieństwie do napędu spalinowego, który wykorzystuje przemiany chemiczne oraz termodynamiczne, silnik elektryczny w skutek przepływu prądu korzysta z przemian elektro- i magnetodynamicznych. Zużycie energii nie jest tu pokazywane w litrach paliwa (jak w silniku spalinowym), lecz w kilowatogodzinach. Obecnie wszystkie typy samochodów elektrycznych korzystają z odnawialnych baterii zawierających litowo-jonowe i litowo-polimerowe ogniwa elektryczne.

 

 

BEV – samochody w pełni elektryczne

Battery electric vehicles, to samochody wyposażone jedynie w silnik elektryczny (nie posiadają zatem ani napędu spalinowego, ani zbiornika paliwa). Wykorzystują akumulatory ładowane z zewnętrznego źródła prądu, a gromadzona w nich energia napędza jeden lub więcej silników elektrycznych. Baterie są w nich znacznie pojemniejsze, niż w samochodach HEV i PHEV. Zasięg samochodów typu BEV jest jednak ograniczony pojemnością zamontowanych w nich baterii. Przykładem aut z tym napędem będą w pełni elektryczne modele Škody Citygo, Vision E i Vision iV.

HEV – samochody hybrydowe

Hybrid electric vehicles to pojazdy, których – w przeciwieństwie do BEVów i PHEVów – nie można ładować bezpośrednio z zewnętrznego źródła prądu. Są wyposażone w silniki spalinowy i elektryczny, a także akumulatory o niewielkiej pojemności, które ładują się wyłącznie podczas jazdy, a energia pozyskiwana jest np. w procesie hamowania. Silnik elektryczny jedynie wspomaga tu napęd spalinowy, ale nie pełni funkcji alternatywnego źródła napędu. Wyłącznie na napędzie elektrycznym będziemy mogli przejechać takim samochodem jedynie kilka kilometrów.

PHEV – samochody hybryowe typu plug-in

Plug-in hybrid electric vehicles to auta, w których współdziałają silniki elektryczne i spalinowe. Od samochodów hybrydowych typu HEV odróżnia je to, że mogą być ładowane z zewnętrznego źródła prądu, a więc podobnie jak pojazdy typu BEV. Kluczowe jest tu słowo “plug-in”, które oznacza wtyczkę, dzięki której możemy naładować baterię. Samochód taki może poruszać się w trybie hybrydowym, elektrycznym lub spalinowym. Przykładem tego typu pojazdu jest najnowszy model Škody Superb.

 

 

E-REV – samochody elektryczne o zwiększonym zasięgu

Extended range electric vehicles to pojazdy działające podobnie jak PHEVy. Różnicą jest tu jednak konfiguracja napędu spalinowego z akumulatorami. Silnik spalinowy nie napędza bezpośrednio kół, a służy jedynie doładowaniu baterii.

FCEV – samochody wodorowe / napędzane ogniwami paliwowymi

Fuel cell electric vehicles wykorzystują ogniwa paliwowe. Podobnie jak samochody typu BEV wykorzystują silnik elektryczny, ale zupełnie inaczej pozyskują energię. Tankowany i przechowywany w zbiorniku wodór chodzi tu w reakcję w tlenem i dzięki temu powstaje energia zasilająca silnik elektryczny, który napędza auto. Produktem ubocznym spalania wodoru jest woda, która usuwana jest rurą wydechową na zewnątrz samochodu.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl