Jesienny przegląd samochodu – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Jesienny przegląd samochodu

Wakacje się skończyły, słońce zachodzi coraz wcześniej, a temperatura powietrza spadła do kilkunastu stopni. To znak, że mamy już jesień. Po letniej sielance przyjdą krótkie dni, wilgoć i szaruga, a potem śnieg i mróz. Dlatego właśnie przełom września i października jest najlepszym momentem, by zrobić jesienny przegląd samochodu. Przygotowaliśmy dla Was kilka porad. 

Wymiana opon

Zanim temperatura spadnie do 7oC, warto jest zmienić ogumienie na zimowe. Dlaczego? Bo opony mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Parametry „zimówek” dostosowane są do ekstremalnym warunków pogodowych. Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy i mają głębszy bieżnik, który doskonale odprowadza wodę. Zapewniają bezpieczeństwo w niskich temperaturach, krótszą drogę hamowania i lepszą trakcję na śniegu, błocie pośniegowym i lodzie. Przez cały czas użytkowania opon nie można zapomnieć także o regularnej kontroli ciśnienia. Jego nieprawidłowy poziom powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i przyczynia się do wzrostu spalania.

Przegląd akumulatora, świec i hamulców

Przeciętnie najwięcej problemów zimą sprawia akumulator. Dlatego podczas jesiennego przeglądu dobrze jest sprawdzić jego kondycję i napięcie ładowania. Warto także poddać go konserwacji – wyczyścić powierzchnię i połączenia. Równie dokładnie należy skontrolować stan świec żarowych i zapłonowych. Te pierwsze odpowiadają za wstępne podgrzanie komory spalania w silnikach Diesla i jeśli będą zużyte, to zimą zawiodą. Świece zapłonowe natomiast odpowiadają za wytworzenie iskry niezbędnej do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silnikach benzynowych. Jesienią warto sprawdzić, czy nie zgromadził się na nich nagar. Trzecim ważnym elementem samochodu, któremu należy się przyjrzeć, są hamulce. Trzeba skontrolować stan rozkładu sił hamowania na osie i poszczególne koła oraz kondycję okładzin, klocków i tarcz. Jeśli pojawiła się rdza, to najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana, ponieważ sól, która zimą zalega na ulicach, tylko przyspieszy proces korozji.  

Kontrola płynu chłodniczego

W czasie mrozu większość cieczy zamarza. Dlatego tak istotne jest, by jeszcze przed pierwszymi przymrozkami sprawdzić, jaką temperaturę krzepnięcia ma nasz płyn chłodniczy. W sprawnych układach wynosi ona zwykle -37oC. W przypadku konieczności uzupełnienia płynu powinno się wlać produkt o tych samych właściwościach. Przy konieczności całkowitej wymiany warto oddać auto w ręce fachowców, ponieważ układ chłodzenia po wlaniu nowego płynu potrzebuje odpowietrzenia.

Wymiana płynu do spryskiwaczy i wycieraczek

Skoro już przy płynach jesteśmy, to pamiętajmy o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy, który jest odporny na zamarzanie. Jeśli o tym zapomnimy, możemy doprowadzić do uszkodzenia pompki spryskiwacza i przewodów doprowadzających płyn. Równie ważna jest kontrola stanu wycieraczek, ponieważ sfatygowane, rozwarstwione czy popękane pióra będą powodować rozmazania na szybie, co z kolei będzie tyleż uciążliwe, co niebezpieczne podczas jesiennych deszczy i zimowej pluchy. 

Zabiegi prewencyjne

Jest jeszcze kilka czynności, które warto wykonać jesienią, by w trakcie zimy móc spać spokojnie. Karoserię dobrze jest dokładnie umyć i zabezpieczyć twardym woskiem, który chroni lakier przed chemikaliami leżącymi zimą na drogach. Warto także zadbać o uszczelki i posmarować je preparatem na bazie silikonu. Zamki natomiast traktujemy środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Jesienny przegląd można zwieńczyć zakupem gumowych dywaników, nowej miotełki, skrobaczki i kosmetyków zimowych, w tym odmrażacza do szyb. Wszystko po to, by być odpowiednio przygotowanym na pierwszy śnieg i mróz.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl