Elektroniczne systemy bezpieczeństwa – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Elektroniczne systemy bezpieczeństwa

Ciągły postęp techniczny spowodował, że elementy wyposażenia dotyczące bezpieczeństwa, które do niedawna były zarezerwowane tylko dla aut marki Premium, trafiają teraz do samochodów klasy średniej. Z roku na rok producenci samochodów prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych systemów. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

ADAS (Advanced Driver Assistance Systems)

To zaawansowany system wspomagania kierowcy, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Najbardziej powszechne rozwiązania obejmują system ostrzegania o niebezpieczeństwie wypadku, aktywny tempomat, monitorowanie martwego pola oraz automatyczne hamowanie awaryjne, asystenta pasa ruchu i parkowania, a także rozpoznawanie znaków drogowych wokół pojazdu. Do tych celów wykorzystywane są przede wszystkim kamery, radary, czujniki ultradźwiękowe i czujniki kąta skrętu kierownicy. Nawet małe kolizje mogą spowodować przesunięcie się urządzeń odpowiadających za funkcje wspierania kierowcy, dlatego po każdym takim incydencie powinniśmy sprawdzić, czy wszystko jest na swoim miejscu. W innym przypadku samochód nie będzie utrzymywał zakładanego przez producenta odpowiedniego toru jazdy. Wtedy potrzebna jest kalibracja czujników.

ABS (Anti-Lock Braking System

Jest to pochodzący z lat 70-tych system zapobiegający blokowaniu się kół przy hamowaniu. Na początku był stosowany tylko w luksusowych samochodach, dzisiaj stanowi standardowe wyposażenie większości pojazdów. Od 1 lipca 2006 roku wszystkie oferowane w Polsce auta wyposażone są w ten system. Zasada działania ABS jest bardzo prosta. A mianowicie, gdy rozpoczynamy gwałtowane hamowanie na śliskiej jezdni, to koła mogą się zablokować, uniemożliwi to nam manewrowanie oraz ominięcie przeszkody. Dlatego też zawory tego systemu reagują w sytuacji nagłego hamowania, gdy dochodzi do zablokowania kół. Tym samym ciśnienie płynu hamulcowego docierającego do hamulca odpowiedniego koła zostaje zmniejszone. Ostatecznie pojazd zachowuje się stabilniej i nie tracimy nad nim kontroli. ABS znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy w sytuacjach krytycznych.

ASR (Acceleration Slip Regulation)

Jest to system kontroli trakcji stosowany dziś w prawie wszystkich autach, którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół samochodu podczas przyspieszania. Bardzo ułatwia to ruszanie autem pod górkę, zmniejsza spalanie oraz wydłuża okres użytkowania opon eliminując potocznie nazywane ruszanie z piskiem. Działanie tego systemu jest analogiczne do ABS, tylko że w czasie przyspieszania, a nie podczas hamowania. Zalet systemu ASR jest wiele, przede wszystkim zwiększa on kontrolę nad pojazdem, bezpieczeństwo jazdy oraz ogranicza zużycie opon i elementów przeniesienia napędu.

ESP (Electronic Stability Program

Kolejny system, który na podstawie odczytów z różnych czujników przyhamowuje odpowiednie koła oraz redukuje moment obrotowy z silnika. Dzięki temu auto jest ustabilizowane podczas poślizgu. Każde koło kręci się z inną prędkością, czyli pokonuje inną drogę. Odpowiada za to mechanizm różnicowy. Jeśli ESP wykryje, że prawe przednie koło może zacząć się ślizgać, to stara się temu zapobiec. System ten jest standardem w europejskich autach. W Polsce raczej mało osób inwestuje przy kupnie pojazdu w ESP.

Producenci prześcigają się w osiągach swoich samochodów, ich wyglądzie oraz ekonomiczności. Wraz z rosnącą liczbą aut coraz większą rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa – są to jedne z ważniejszych elementów charakteryzujących nowoczesne pojazdy. Kupując nowy samochód coraz częściej zwracamy uwagę na liczbę poduszek, aktywne pasy, a także konstrukcję auta i przede wszystkim na systemy wspomagające jazdę oraz chroniące przed wypadkiem na drodze. 

Według planowanych przepisów, od maja 2024 roku, wszystkie pojazdy będą musiały posiadać system wspomagania utrzymania pojazdu w pasie ruchu oraz system automatycznego hamowania przed przeszkodą, a także wspomagający cofanie i wykrywający zmęczenie kierowcy. Każdy z wyżej wymienionych systemów ma na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Jednak to my kierowcy musimy być przez cały czas czujni, ponieważ mają one nam pomagać, a nie za nas myśleć.

 

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl