Jak temperatura wpływa na silnik – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Jak temperatura wpływa na silnik

Nasze samochody nie przepadają za zimą. Szkodzi im zarówno wysypywana w dużych ilościach na ulice sól, która przyspiesza procesy korozji, jak również żwir, który uderzając przy dużej prędkości w szybę pojazdu może spowodować jej pęknięcie. Pamiętajmy, że zimny rozruch silnika to proces wyjątkowo dla niego szkodliwy, a spadające temperatury mogą spowodować problemy z jego uruchomieniem, zwłaszcza w samochodach z silnikami diesla. Aby uniknąć kłopotów, przygotuj odpowiednio swój samochód do tych trudnych warunków!

Czarny scenariusz, który może się przytrafić każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy, to nieuruchomienie auta. Taka sytuacja zdarza się najczęściej poza miastem, na mało uczęszczanej wiejskiej drodze i oczywiście w trakcie siarczystego mrozu. Możemy jej zapobiec odpowiednio przygotowując swój samochód do zimy.

Odpowiednie paliwo

Podczas zimowych podróży to jeden z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo kierowcy i wszystkich pasażerów. Zimą wiele stacji benzynowych posiada w swojej ofercie paliwo odpowiednie dla samochodów z silnikami wysokoprężnymi. Norma obowiązująca w naszym kraju wymaga od zimowego oleju napędowego, aby
zachowywał swoje parametry i umożliwiał pracę silnika w temperaturze do -20°C. Jeżeli mamy pecha i paliwo zamarznie, czyli w oleju napędowym wytrąci się parafina, która zablokuje układ paliwowy, to jedynym efektywnym sposobem usunięcia awarii będzie wstawienie auta do ciepłego miejsca na przykład garażu. Jednym z niezawodnych paliw zimowych na naszym rynku jest BP Ultimate Diesel z technologią Active.

Kierowcy samochodów z silnikami benzynowymi również powinni dbać o układ paliwowy zimą. Przede wszystkim wybierać paliwo wysokiej jakości i tankować na sprawdzonych stacjach benzynowych. Szczególnie zimą trzeba zwrócić uwagę, aby nie opróżniać baku do zera.

Ilość spalanego paliwa to jeden z najważniejszych parametrów kontrolowany przez kierowców. Od niego zależą koszty utrzymania naszego auta. Zimą wielkość zużycia paliwa jest niestety wyższa, wpływają na to zarówno ujemne temperatury, jak również gorszy stan nawierzchni po której porusza się nasz pojazd.

Olej silnikowy

Gdy temperatura ma wartość mocno poniżej zera olej silnikowy w naszym samochodzie staje się gęstszy, przez co o wiele trudniej jest mu dostać się do wszystkich podzespołów silnika. Akumulator musi użyć dużo więcej mocy, aby używając rozrusznika poruszyć silnik do pracy.

Akumulator

Akumulator samochodowy nie lubi zimna, w niskich temperaturach potrafi wytworzyć mniej energii elektrycznej, czasami nawet o 50 procent. Zbyt częste uruchamianie silnika i pokonywanie krótkich odcinków drogi bardzo źle wpływa na jego moc, w konsekwencji doprowadzając do jego rozładowywania.

  

Gaźnik w starszych samochodach

Samochody wyprodukowane w latach osiemdziesiątych wyposażone były w gaźniki, które mieszały niewielkie ilości paliwa z powietrzem w silniku. Dysze w takich gaźnikach są bardzo delikatne, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą zostać zatkane lodem.

W okresie letnim nawet wiekowe auta nie mają większego problemu z uruchomieniem silnika. Sytuacja pogarsza się jednak wraz ze spadkiem temperatury, czyli w okresie zimowym, który niebawem nadejdzie. Aby uniknąć kłopotów, przygotuj odpowiednio swój samochód do tych trudnych warunków, korzystając z naszych wskazówek!

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl