Opony zimowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Opony zimowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas na zmianę opon. Mimo, że w Polsce nie ma prawa nakazującego zmianę ogumienia, wielu właścicieli pojazdów decyduje się na ten krok. Zarówno ważnym elementem jest wybór odpowiedniego dla naszego auta ogumienia, jak również moment, w którym dokonamy tej zmiany. Jak tego dokonać? Na jakie oznaczenia zwrócić uwagę? Zapoznajcie się z poniższym artykułem, dzięki czemu łatwiej będzie Wam dokonać wyboru.

Kluczowe kryteria

Rozmiar opon – należy stosować opony rekomendowane przez producenta danego samochodu. Ważne: opony z homologacją do konkretnych pojazdów mogą występować w różnych rozmiarach.

Zastanawiacie się, które opony są lepsze: szersze czy węższe? Wszystko zależy od warunków, w jakich zamierzacie użytkować samochód.

Jazda na drodze z błotem pośniegowym i wodą jest bezpieczniejsza z wąskimi oponami, na których później wpadniemy w poślizg. Trudniej też o wystąpienie zjawiska zwanego aquaplaningiem.  Ma ono miejsce, gdy pomiędzy powierzchnią opony a podłożem dochodzi do powstania utrzymującej się warstwy wody. Bieżnik nie może wtedy odprowadzić nadmiaru wody, w konsekwencji czego następuje utrata przyczepności oraz kontroli nad autem. Szersze opony zapewniają natomiast krótszą drogę hamowania bez względu jakie warunki panują zimą na drodze.
Nie ma opon idealnych dla wszystkich warunków drogowych, dlatego dobierz swoje ogumienie do sytuacji, w której najczęściej podróżujesz.

Indeks prędkości opony – wskazuje maksymalną prędkość, jaką można poruszać się, gdy stosujemy daną oponę

Indeks nośności opony – musi być dostosowany do maksymalnej wagi pojazdu wraz z jego całkowitym obciążeniem.

Testy – ich wyniki umożliwiają zweryfikowanie parametrów danej opony oraz porównanie jej z innymi.

 

Wiek ogumienia

Kupując opony zimowe zwróćcie uwagę na ich datę produkcji. Im młodsza data tym oczywiście lepiej. Na boku opony znajduje się czterocyfrowy numer. Dwie pierwsze cyfry to tydzień produkcji, natomiast dwie kolejne oznaczają rok. Co około 5 lat należy wymienić zestaw opon na nowe, nawet jeżeli wydaje nam się, że nie są zbyt zużyte.

Minimalny dopuszczalny bieżnik to 1,6 mm, jednak w praktyce zejście poniżej 4 mm mocno obniża zdolność opony do jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Opony, które mają kilka lat, pomału tracą swoje właściwości i stają się mniej elastyczne, a guma zaczyna pękać. Prowadzi to do obniżenia bezpieczeństwa na drodze. Aby w pełni wykorzystać zalety nowych opon zimowych, przez pierwsze 200 kilometrów trzeba je po prostu dotrzeć. W tym czasie zużyje się wierzchnia warstwa bieżnika, która zawiera chemiczne dodatki mogące zmniejszać chropowatość opony i obniżyć przyczepność.

Etykieta

Na każdej fabrycznie nowej oponie znajduje się specjalna etykieta energetyczna. Zawiera ona informacje o trzech cechach opony, a mianowicie jej efektywności paliwowej, przyczepności na mokrej nawierzchni, jak również poziomie hałasu podczas jazdy.

Efektywność paliwowa (symbole: A, B, C, D, E, F oraz G, gdzie A jest najbardziej oszczędna). To parametr określający zużycie paliwa. Bardzo duży wpływ na niego ma opór toczenia. Im wskaźnik jest niższy, tym mniej paliwa potrzeba i tym niższa jest emisja dwutlenku węgla. Ekologia była głównym powodem, dla którego umieszczono ten parametr na etykietach. W przypadku opon zimowych ten parametr może być nieco mylący. W zimie bezpieczeństwo jest najważniejsze, a im wyższe opory toczenia ma opona, tym krótsza jest droga hamowania, co jest szczególnie ważne na oblodzonej drodze.

Przyczepność opony na mokrej nawierzchni (to symbole: A, B, C, D, E, F oraz G, gdzie A oznacza najkrótszą drogę hamowania). Droga hamowania pojazdu przy prędkości początkowej równej 80km/h wyposażonego w opony klasy F jest o 18 metrów dłuższa niż samochodu wyposażonego w opony klasy A. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników dla bezpieczeństwa kierowcy oraz wszystkich pasażerów.

Wytwarzany podczas jazdy hałas (wartość w decybelach). Poziom generowanego przez ogumienie hałasu sprawdza się przejeżdżając pojazdem obok mikrofonów umieszczonych na wysokości 1,2 m i w odległości 7,5 m od linii środkowej toru jazdy. Głośność bada się tylko na zewnętrz pojazdu. Są dwa oznaczenia: pierwsze po prawej stronie przedstawia liczbę decybeli, drugie to fale dźwiękowe (3 kreski). Jedna oznacza cichą oponę. Dwie – hałas mocniejszy o 3 decybele, natomiast trzy to 6 decybeli i więcej. Redukcja hałasu o 3 decybele oznacza w rzeczywistości redukcję hałasu o połowę.

Standaryzacja w kwestii opisywania parametrów opon ma pomóc potencjalnym nabywcom w ich wyborze. Dzięki temu łatwiej jest porównywać poszczególne produkty między sobą i wybierać te najodpowiedniejsze.

Obecnie produkowane opony zimowe zachowują swoje właściwości podczas bardzo niskich temperatur, nawet przy temperaturze -25ºC, są elastyczne, dzięki czemu dobrze przylegają do nawierzchni, zapewniając stosowną przyczepność. Jazda na letnich oponach przez cały rok nie wystarczy. Po nadejściu mrozów ogumienie letnie traci swoje właściwości. Gdy temperatura spada, opony letnie stają się bardzo twarde, przez co nie przylegają dobrze do podłoża powodując niebezpieczeństwo utraty kontroli nad samochodem.
Najważniejsza jest wymiana opon w odpowiednim czasie, gdy temperatura zaczyna spadać poniżej 7ºC
. Niestety wielu kierowców popełnia błąd zabierając się za to w chwili, gdy przychodzą srogie mrozy i pada śnieg.

Ze względów oszczędnościowych coraz większą popularnością cieszą się opony uniwersalne, które nadają się do jazdy latem i zimą. Ale tak naprawdę nie są idealne ani w jednych, ani w drugich warunkach.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl