Przegląd typów nadwozia współczesnych samochodów osobowych – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Przegląd typów nadwozia współczesnych samochodów osobowych

Typ nadwozia wiele mówi o samochodzie. Może świadczyć o jego wielkości czy zastosowaniu. Mówi także sporo o kierowcy: czy ponad wszystko ceni luksus, wygodę czy może funkcjonalność.

Sedan

To klasyczne trójbryłowe, najczęściej 4-drzwiowe nadwozie, z klapą tylną zamocowaną poniżej linii szyby. Dzięki temu bagażnik jest otwierany bez niej. Nadwozie tego typu miała Fabia Sedan, produkowana od 2001 do 2008 r.

Coupé

Coupé charakteryzuje się opływową stylistyką i ściętą, opadają ku tyłowi linią dachu. Nadaje ona samochodowi nieco sportowego charakteru. Takie nadwozie posiada zaprezentowana w 2002 r. Škoda Tudor, bazująca na pierwszej generacji Superba.

Kombi

Wydłużony tył i duża przestrzeń bagażowa – oto cechy charakterystyczne dla nadwozia typu kombi. Tylna szyba jest tu jedynie delikatnie odchylona od pionu. W odróżnieniu od hatchbacka, kombi ma znacznie większy bagażnik. Współcześnie cechą wyróżniającą ten typ nadwozia są także relingi dachowe. Wszystko to znajdziemy w Octavii, produkowanej w wersji kombi od 2004 r.

Fastback

Jest to nadwozie 2- lub 4-drzwiowe, którego tylna część opada pod łagodnym kątem ku tyłowi. Cechą charakterystyczną fastbacka jest nieruchome tylne okno. Pod nim znajduje się niezależna klapa bagażnika, odseparowana od szyby. Nadwozie to szczyt popularności osiągnęło w latach 60 XX w.

Hatchback

Klapa tylna hatchbacka, w przeciwieństwie do fastbacka, stanowi integralną część z szybą. Natomiast podstawową różnicą między hatchbackiem a kombi są proporcje części bagażowej, która zajmuje tu niewiele, bo 1/6 miejsca w samochodzie. Ten typ nadwozia znajdziemy w Škodzie Rapid.

Liftback

Różni się od hatchbacka jedynie tym, że ma bardziej pochyloną szybę i niewielki nawis nadwozia nad tylnym kołem.

SUV

Sport Utility Vehicle łączy w sobie cechy samochodu terenowego z rodzinnym. Dobrze radzi sobie w terenie i zapewnia wysoki komfort podróżowania. Jego wyróżnikiem jest większy prześwit niż dla aut osobowych. Ten typ nadwozia mają trzy nowe modele Škody: Kodiaq, Kamiq i Karoq.

Kabriolet

To nadwozie z odkrytą kabiną pasażerską. Wyposażone jest w składany lub demontowany dach. Może być wykonany z miękkiego materiału lub twardego tworzywa. Połączeniem kabrioletu z SUV-em jest koncepcyjny model Škoda Sunroq.

Roadster

Do kategorii kabrioletów należy roadster, budowany na bazie auta sportowego. To nadwozie otwarte, dwudrzwiowe, wyróżniające się długim przodem i krótkim tyłem. Ma także montowany do karoserii dach.

Targa

To rodzaj kabrioletu, który posiada zamknięte nadwozie i zdejmowaną część sztywnego dachu. Wszystkie słupki dachowe zamocowane są w nim na stałe. Nadwozie to szczyt swej popularności osiągnęło w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia.

Limuzyna

To 4-drzwiowe, długie nadwozie. W kabinie znajduje się od kilku do kilkunastu miejsc, a część przeznaczona dla pasażerów oddzielona jest od kierowcy szybą lub ścianką. Właśnie ta cecha jest wyróżnikiem dual cowl, czyli typu nadwozia popularnego w limuzynach od lat 30. do 50. XX w.

Pick-up

Podstawowym wyróżnikiem tego nadwozia jest skrzynia ładunkowa za trwale oddzieloną kabiną pasażerską. Może być ona 3-osobowa lub powiększona do 6 siedzeń. Nadwozie to wykorzystali uczniowie szkoły Škoda w koncepcyjnym modelu Montiaq.

Van

To nadwozie wielozadaniowe (MPV) o podniesionej linii dachu. Wykorzystane może być zarówno jako osobowe, jak i dostawcze. Mniejszą wersją vana jest minivan o przestronnym, wysokim nadwoziu i modułowym wnętrzu. Mniejszy od niego jest już tylko mikrovan, który przyjął się głównie w Japonii.

Wykorzystywane dzisiaj nadwozia są odpowiedzią na potrzeby i preferencje współczesnych kierowców. Najpopularniejsze to bez wątpienia sedan, hatchback, kombi i SUV. Oznacza to, że większość z nas ceni połączenie funkcjonalności z komfortem podróżowania.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl