Jak przygotować się do zimowej wyprawy na narty?  – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Jak przygotować się do zimowej wyprawy na narty? 

Ferie zimowe wystartowały… Wybierając miejsce na rodzinny wyjazd, warto nie tylko sprawdzić pogodę, ale także przygotować swój samochód do wyprawy. Wyjazd na narty dla większości Polaków wiąże się z kilkusetkilometrową, a często dłuższą podróżą, gdy wybieramy się na przykład w Alpy. Jak najskuteczniej przygotować się do takiej podróży, aby bezpiecznie dotrzeć do celu i nie narazić się na przykre niespodzianki? Na co trzeba zwrócić uwagę i co ze sobą zabrać?

Stan techniczny

Kontrola stanu technicznego i przeprowadzenie koniecznych napraw to obowiązkowe czynności, które pozwolą zapobiec niechcianym sytuacjom. Niestety ryzyko usterki naszego pojazdu znacząco wzrasta w tym okresie. Przegląd stanu technicznego warto zlecić doświadczonemu serwisowi, który w należyty sposób skontroluje nasz pojazd oraz odpowiednio przystosuje go do zimowych warunków. Przede wszystkim należy sprawdzić stan akumulatora, wszystkie światła, ilość płynu zapobiegającego zamarzaniu spryskiwacza oraz stan piór wycieraczek – aby cieszyć się dobrą widocznością na drodze. Oprócz podstawowego wyposażenia naszego auta (czyli: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, a także gaśnica, i linka holownicza), podczas ferii zimowych pomocna może być również skrobaczka do szyb, saperka, przewody do rozruchu silnika, łańcuchy śniegowe oraz ciepłe koce i latarka. 

Aby mieć pewność, że usterka w samochodzie nie popsuje naszych planów i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, należy wykupić polisę assistance. W razie awarii na drodze będziemy mieli możliwość otrzymania auta zastępczego. Ubezpieczenie takie można wykupić na rok lub jeżeli chcemy wydać mniejszą kwotę pieniędzy, tylko na czas wyjazdu.

Ważne: aby podróż przebiegła bez problemów, każdy kierowca powinien upewnić się, że jego auto ma ważny przegląd techniczny oraz ubezpieczenie OC. Jeżeli tego nie dopilnujemy, będziemy narażeni na otrzymanie mandatu, niekiedy bardzo wysokiego. Należy pamiętać, że brak obowiązku posiadania przy sobie dokumentów pojazdu dotyczy tylko Polski. Poza granicami kraju nie jest respektowany, czyli musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie nabycia polisy OC.

Ogumienie

Wyjazd na ferie często oznacza podróż w góry. Przygotowując auto do wyjazdu na narty przede wszystkim należy sprawdzić stan opon, skontrolować ciśnienie oraz głębokość bieżnika – czyli zadbać o właściwy poziom bezpieczeństwa. Wskazana jest zmiana opon na zimowe, ewentualnie trzeba się upewnić, że w naszym aucie zamontowane jest ogumienie wielosezonowe posiadające pełną homologację zimową. Tylko takie opony zapewnią odpowiednią przyczepność na śniegu i lodzie oraz szybkie odprowadzanie błota pośniegowego i wody spod bieżnika. Żeby ogumienie mogło spełniać swoją rolę, musi posiadać bieżnik o odpowiedniej wysokości, jest to jeden z kluczowych paramentów w przypadku opon. Jeżeli bieżnik jest płytszy, opony należy koniecznie wymienić. Zaleca się wymianę opon letnich i całorocznych już po osiągnięciu 3 mm, natomiast opon zimowych po 4 mm.

  

Sprzęt narciarski

Jak należy odpowiednio przewozić nasz sprzęt narciarski? Mamy kilka możliwości: specjalne rękawy do przewozu nart wewnątrz pojazdu, bagażnik zewnętrzny lub magnesowy oraz boks dachowy. Boks jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest nie tylko bardzo pojemny, daje również pewność, że spakowany do niego bagaż pozostanie suchy. Alternatywą mogą być uchwyty mocowane do relingów, dzięki którym można przewieźć nawet 6 par nart. Jednak podczas transportu przewożony sprzęt może zostać zabrudzony solą, piaskiem lub błotem śniegowym.

O czym jeszcze warto pamiętać

W podróż warto zabrać ze sobą instrukcję obsługi samochodu, zestaw do nawigacji GPS, mapę lub atlas. Pamiętajcie, aby bezpiecznie przewieźć swój bagaż. Leżące luzem, niezabezpieczone walizki lub torby mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów w razie nagłego hamowania. Wszystkie bagaże powinny być rozłożone równomiernie po obu stronach auta, najlepiej w bagażniku.

 

Wyjazd w góry oznacza konieczność kompleksowego przygotowania nie tylko sprzętu narciarskiego, ale i auta, którym podróżujemy. Wykonanie kilku prostych czynności w ramach przygotowań do wyjazdu sprawi, że podróż stanie się komfortowa i przede wszystkim bezpieczna. Dodatkowo nie narazimy się na niezaplanowane wydatki i stres. Pamiętajcie, że jazda samochodem w trudnych warunkach zimowych wymaga szczególnej uwagi oraz umiejętności.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl