Rok 2020 rokiem jubileuszu – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Rok 2020 rokiem jubileuszu

Rok 2020 to dla Škody czas wielkiego świętowania. Mija właśnie 125 lat działalności marki i 115 lat od wprowadzenia pierwszego samochodu do produkcji. W tym roku także kilka innych historycznych modeli Škody ma swoje święto.

125 lat temu: dwóch wizjonerów

Wszystko zaczęło się 125 lat temu, w grudniu 1895 r. To właśnie wtedy, dwóch Václavów, ślusarz i konstruktor Laurin oraz księgarz i przemysłowiec Klement, otworzyli w Mladá Boleslav firmę zajmującą się produkcją i serwisowaniem rowerów pod marką Slavia. Początkowo zatrudniali dwóch robotników i ucznia, jednak szybko wspólnicy zaczęli szukać finansowania dla rozbudowy przedsiębiorstwa. Nie minęło kilka lat, a na linii produkcyjnej stanęły także motocykle (1899) i samochody (1905). Ten odważny krok dwóch wizjonerów był początkiem wielkiego sukcesu.

115 lat temu: pierwszy wielki sukces

Pierwszy automobil wyjechał z fabryki w 1905 roku. Dwumiejscowy Voiturette A miał wszystko to, co dzisiejsi klienci cenią w marce Škoda: doskonały stosunek jakości do ceny i funkcjonalność, tak przydatną w codziennym użytkowaniu. Napędzał go dwucylindrowy silnik V o mocy 7 KM i pojemności 1005 cm3, dzięki któremu samochód osiągał maksymalną prędkość 40 km/h. Firma Laurin & Klement wyprodukowała 44 egzemplarze modelu i od tego czasu zaczęła prężnie się rozwijać. Szybko pojawiły się bardziej luksusowe i mocniejsze wersje B i C. Wkrótce firma zaczęła oferować kierowcom także modele sportowe, dostawcze, a nawet maszyny rolnicze i pojazdy wojskowe, powstające głównie w czasie I wojny światowej. W zaledwie kilka lat Laurin & Klement stał się największym przedsiębiorstwem samochodowym w Austro-Węgrzech.

Marka z tradycjami

Bardzo szybko produkty Laurin & Klement zaczęły zdobywać najbardziej wymagające rynki eksportowe na świecie, jak ten w Wielkiej Brytanii. W 1924 r. wybuch jednak w fabryce katastrofalny w skutkach pożar. Po nim Laurin i Klement poszukiwali środków na odbudowę i na dalszy rozwój, wskutek czego już rok później połączyli się z firmą Škoda Works. Przedsiębiorstwo działało odtąd po nazwą Škoda Auto, zyskało słynne logo – skrzydlatą strzałę i fundusze na dalszą ekspansję. W trakcie swojej długiej historii stworzyło legendarne modele, które w bieżącym roku będą obchodziły również swoje jubileusze: Škoda 935 Dynamic (85. urodziny), uwielbiana przez kierowców Škoda Octavia Combi (60. urodziny) czy elegancki coupé 2+2 110 R (50. urodziny).

Huczne obchody i widoki na przyszłość

W czasie wielkich rocznic Škoda przygotowała dla klientów, entuzjastów i pracowników wiele atrakcji. Historyczne modele wezmą udział w imprezach samochodowych m.in. w Indiach i Chinach, a na stronach marki w zakładkach “Storyboard” będzie można bliżej poznać jej historię. Wydarzeniem roku będzie koncert czeskiej orkiestry w praskiej filharmonii. Mając w pamięci długą tradycję marki, Škoda podejmuje nowe wyzwania, by sprostać wymaganiom współczesnych klientów. Mijające 125 lat to historia wielkiego sukcesu, historia ludzi, którzy stawiają na potrzeby klientów i najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie mobilności. Dlatego czeska marka planuje wprowadzić na rynek między 2019 a 2022 r. aż 30 nowych modeli, z których ponad 10 będzie częściowo lub całkowicie elektrycznych.

Škoda jest jedną z pięciu nadal aktywnych marek samochodowych o najdłuższej historii. Nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach, a nazwę Laurin & Klement wykorzystuje do wyróżnienia luksusowych wersji swoich modeli. W rok jubileuszu rodzina Škody powiększy się o bestsellerową Octavię czwartej generacji i elektryczny SUV.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl