Sezon rajdowy ŠKODA Motorsport 2019 – 30 tytułów mistrzowskich – Blog Skoda Grupa Cichy
Menu

Sezon rajdowy ŠKODA Motorsport 2019 – 30 tytułów mistrzowskich

Warkot silników, podnosząca ciśnienie krwi rywalizacja i przyspieszająca bicie serca adrenalina. Tysiące przejechanych kilometrów i niezliczona liczba dni za kierownicą Škody Fabii R5. Rezultat? 30 tytułów mistrzowskich. Tak wyglądał sezon rajdowy 2019, który Škoda może uznać za więcej niż udany!

Szybka i wściekła Fabia R5

Škoda Fabia R5 jest niekwestionowaną faworytką w rajdowych wyścigach R5 na całym świecie. “Wyścigówka”, która powstała na bazie trzeciej generacji modelu zadebiutowała w rajdzie Portugalii w sezonie 2015. Od tego czasu na swoim koncie zapisała 18 zwycięstw w Rajdowych Mistrzostwach Europy i 37 sukcesów w Rajdowych Mistrzostwach Świata. W ciągu 4 lat do prywatnych zespołów i klientów z całego świata trafiło ponad 320 egzemplarzy Fabii R5. Drużyny za jej kierownicą reprezentują markę Škoda w ponad 60 krajach na całym świecie, we wszystkich najważniejszych mistrzostwach – od kontynentalnych (ERC, APRC, ARC, MERC, CONDASUR) po światowe (WRC 2). Sezon 2019 rozpoczął się dla Škody wprowadzeniem nowego samochodu rajdowego: niepokonanej Fabii R5 ervo.

Wszystkie najważniejsze tytuły

Škoda w sezonie 2019 notowała same sukcesy. Fińska załoga w składzie Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen całkowicie zdominowała zawody i ostatecznie zwyciężyła w rajdzie Wielkiej Brytanii w kategorii WRC 2 Pro. Zapewniła sobie tym samym tytuł mistrzowski w tej serii. Jednocześnie dzięki punktom wywalczonym przez Jana Kopecký’ego i Jana Hlouška Škoda Motorsport umocniła swoją pozycję lidera w klasyfikacji producentów cyklu WRC 2 Pro. Kategoria WRC 2 należała natomiast do francuskiego duetu w składzie Pierre-Louis Loubet i Vincent Landais.

Pasmo sukcesów

Obok zwycięstw w WRC 2 Pro i WRC 2 czeska marka odnotowała także inne triumfy. Pozostawiając wszystkich rywali w tyle, zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski wywalczyli Mikołaj “Miko” Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Pierwszy z nich został jednocześnie najmłodszym w historii rajdowym mistrzem Polski. Tym samym Škoda Polska Motorsport zakończyła sezon 2019 z tytułem Mistrza Polski w klasyfikacji zespołów producenckich. W Mistrzostwach Europy (ERC) triumfowali Chris Ingram i Ross Whittock, a w klasyfikacji juniorów ERC 1 pierwsze miejsce zdobyli Filip Mareš i Jan Hloušek. Także mistrzostwa Afryki oraz Ameryki Północnej i Środkowej należały do Škody. Dodajmy, że w mistrzostwach narodowych zespoły klientów zdobyły łącznie 23 tytuły!

Widoki na przyszłość

Po wyjątkowym dla Škody sezonie zapowiada się kolejny, jeszcze bardziej ekscytujący. Zespół zdobył dotychczas łącznie pięć tytułów mistrza w klasyfikacji producentów, a cztery załogi marki zostały mistrzami świata. Škoda zakończyła ubiegłoroczne rajdy z 30 tytułami mistrzowskimi. Czy może być lepiej? Na kolejny sezon 2020 marka zapowiada wsparcie dla ponad stu zespołów za kierownicami kilkuset egzemplarzy Fabii R5. Na pomoc mogą liczyć także młodzi kierowcy. Marka już zapowiedziała współpracę z zespołem 18-letniego Olivera Solberga, który za kierownicą Fabii R5 evo weźmie udział w kategorii WRC 3 Rajdowych Mistrzostw Świata.

Na zwycięstwo pracuje cały zespół Škoda Motorsport. Od zarządu, przez inżynierów, mechaników, pracowników, po kierowców. To dzięki nim sporty motorowe są tak ważną częścią marki, że dziś trudno nawet zliczyć sukcesy. Dokonania te nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie uniwersalność i niezawodność Fabii R5. To był niekwestionowanie najlepszy sezon rajdowy dla Škody. Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na przyszłe sukcesy!

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz

Jesteśmy autoryzowanym dealerem marki Skoda. Zajmujemy się sprzedażą nowych i używanych samochodów oraz oryginalnych części i akcesoriów tej marki.

Jesteśmy firmą należącą do Grupy Cichy, jednej z największych w Polsce firm działających w branży samochodowej od 1986 roku (www.ahc-grupa-cichy.pl/).

Adres:
Škoda Grupa Cichy
ul. Unii Lubelskiej 5, 61-249 Poznań

Dane kontaktowe:

SALON: Telefon:61 878 20 00
Email: sprzedaz@ahc-grupa-cichy.pl

SERWIS: Telefon:61 878 20 20
Email: serwis@ahc-grupa-cichy.pl